2’H-Androst-2-eno[3,2-c]pyrazol-17-ol, 17-metyl-, (5α,17β)
17beta-Hydroxy-17-methyl-5alphaandrostano[3,2-c]pyrazole

Dostępność: dobra
Podrabiany: średnio
Dla kobiet: może być
Dla początkujących: może być
Dawkowanie: 50-100 mg dziennie lub co drugi dzień – mężczyźni, 25 mg co drugi/trzeci dzień – kobiety
Skutki uboczne: małe lub średnie
Zastosowanie: redukcja, rekompozycja, siła
Okres półtrwania: 24 h [15], u koni do 82 h przy dawce 0,55 mg / kg [16]
Typowa długość cyklu: 6-8 tygodni
Aromatyzacja: nie
Sposób podawania: mieszanka na wodzie, przeważnie w stężeniu 50 mg/ml

Winstrol – charakterystyka

Stanazolol to pochodna DHT, czyli dihydrotestosteronu. Uchodzi za środek budujący powoli masę mięśniową oraz znakomicie budujący siłę. Niestety, jak w przypadku wszystkich najlepszych środków, wiążą się z tym niebagatelne skutki uboczne. Przede wszystkim Stanazolol to jeden z najbardziej destrukcyjnych środków dla profilu lipidowego krwi. Wg badań Thompsona PD i wsp.: podawanie 6 mg Stanazololu dziennie, przez 6 tygodni spowodowało spadek HDL-cholesterolu o 33%, a frakcji HDL-2 o 71%! Dla porównania testosteron (długie estry) w dawce 200 mg tygodniowo zredukował poziom HDL o 9% (i to tylko wybranej frakcji, HDL3). Ale to nie wszystko, poziom LDL (złego cholesterolu) zwiększył się o 29% wskutek kuracji Winstrolem, a zmniejszył się o 16% u zawodników, którym podawano sam testosteron enanthate [12]. Wnioski? Winstrol nie musi być przyjazny dla układu sercowo-naczyniowego i może powodować schorzenia.

Po drugie – Winstrol iniekcyjny, w odróżnieniu od prawie wszelkich innych środków iniekcyjnych, jest groźny dla wątroby. Ale tu należy podkreślić, iż w badaniach dawka 12 mg Winstrolu w ciągu 27 tygodni nie podniosła znacząco enzymów wątrobowych (ALAT, ASPAT, GGT, bilirubina i fosfataza alkaliczna) [1]. Niestety, toksyczność Winstrolu jest skorelowana z dawką, więc im więcej podajemy tej substancji, tym cięższe mogą być skutki uboczne. Jeszcze raz podkreślam, iż nie warto czerpać z badań na zwierzętach. Wychodzą tam absurdalne wyniki – gdyż zestawia się np. Winstrol z Boldenonem. Z kolei inne niewiele wnoszą, bo stwierdza się np. iż dawki 2 mg i 5 mg Winstrolu na kg masy ciała zwierzęcia powodują w ciągu 8 tygodni wzrost ALAT-u/ALT (Aminotransferazy alaninowej), z kolei tylko dawka 5 mg na kg masy ciała zwierzęcia spowodowała wzrost aspAT/AST (aminotransferazy asparaginianowej). Należy dodać, iż dawka 5 mg/kg m.c. to naprawdę sporo Winstrolu, wymagało by to u człowieka podawanie 7 dni w tygodniu po ~72 mg dziennie [16]. Z reguły stosuje się 50-100 mg co drugi dzień.

Winstrol – groźny nie tylko dla wątroby, ale i dla nerek!

Winstrol może być niezwykle toksyczny, powoduje żółtaczkę cholestatyczną [17]. Jeden 30 latek po 20 dniach brania 30 mg Winstrolu dziennie (w tabletkach) oraz po 5-tygodniowym podawaniu zapewne 100 mg Winstrolu 3x w tygodniu (w badaniu błędnie napisano 10 mg, nie ma takich stężeń Winstrolu iniekcyjnego) – doczekał się wczesnych objawów żółtaczki (powiększona wątroba i komplet objawów typowych dla schorzenia). To nie wszystko – poważnych zniszczeń Winstrol dokonał także w nerkach – nastąpiła degeneracja kanalików nerkowych, stwierdzono osadzanie się żółci oraz liczne obszary martwicze. W moczu kulturysty stwierdzono białko, krew, glukozę. Co najgorsze, stężenie kreatyniny we krwi ponad siedmiokrotnie przekraczało normę! Już samo podwojenie wskaźnika kreatyniny we krwi oznacza 50% zmniejszenie współczynnika filtracji kłębuszkowej [18]. Do kompletu nieszczęść wskaźnik BUN (blood urea nitrogen, azot mocznika we krwi) u mężczyzny wynosił 182 mg/dL (norma wynosi do 20 mg/dL) – co świadczy o bardzo słabej kondycji nerek i wątroby [18]. Ale najbardziej szokuje tu wynik bilirubiny całkowitej, gdyż norma była przekroczona 48 razy (tak, czterdzieści osiem razy!). Wynik bilirubiny bezpośredniej wskazuje na niedrożność lub zamknięcie dróg żółciowych (również jest szokująco wysoki, gdyż wynosi 28 mg/dL, norma to do 0,3 mg/dL) [18].

Winstrol może w znaczący sposób przyczyniać się do odnoszenia kontuzji, gdyż … nie aromatyzuje. Zresztą, to nie jedyny środek mający takie właściwości. Z drobnymi wyjątkami wszystkie nie-aromatyzujące SAA mogą powodować podobne problemy. W tle w trakcie kuracji Winstrolem należałoby umieścić przynajmniej 200-250 mg testosteronu enanthate czy Sustanonu. Typowe jest podawanie enanthate co 5-7 dni, 200-250 mg lub np. t. cypionate. I tu upada główny argument za stosowaniem tabletek, gdyż takie osoby z reguły obawiają się iniekcji.

Winstrol może być stosowany zamiast Metanabolu, gdyż daje „suchą” masę, z kolei Metanabol przez silną aromatyzację zatrzymuje dużo wody w ciele. Oczywiście, zmiana na wadze to nie wszystko i nie należy się nią sugerować, bez uwzględnienia zmian w jakości umięśnienia. Jest mniej toksyczny od Metanabolu.

Habscheid W. i wsp. opisują ciekawy przypadek: pewien 28 latek (kulturysta) dostał żółtaczki. Przez blisko 3 miesiące brał 10-50 mg Metanabolu dziennie oraz 50 mg Winstrolu iniekcyjnego co drugi dzień. Mimo odstawienia SAA stan 28-latka pogarszał się w ciągu kolejnych 7 tygodni, rozwinęła się niewydolność nerek. Wnioski praktycznie? NIE łącz dwóch hepatotoksycznych środków, nieważne czy podajesz je doustnie czy domięśniowo. Winstrol nie przestaje być toksyczny, jeśli jest podany w formie iniekcji [14]. To samo dotyczy np. iniekcyjnej wersji Metanabolu, z kolei doustne wersje iniekcyjnych SAA mogą być śmiertelne groźne np. Masteron sprzedawany kiedyś masowo jako Superdrol.

Toksyczność Winstrolu – ciekawostka

W literaturze w „American Journal of Emergency Medicine” opisano niezwykle ciekawy przypadek. Pewien człowiek przeżył (o ile nie bredził i o ile naukowcy nie zapisali opacznie jego słów) dawkę 50 gramów (tak, to nie błąd w druku – pięćdziesięciu gramów) Winstrolu. Jednakże, ze względu na fakt, iż mężczyzna nadużywał kokainy i alkoholu nie należy brać jego słów poważnie. Dlaczego? 1 tabletka Winstrolu z reguły ma 10 mg (0,01 grama). 100 tabletek – czyli całe opakowanie to dopiero 1 gram Winstrolu. 50 gramów to 50 opakowań po 100 tabletek – raczej niemożliwe jest, by ktoś próbował zjeść tyle Winstrolu. Nie inaczej jest w przypadku Winstrolu iniekcyjnego, z reguły ma on stężenie 50 mg w ml. Cały flakon 10 ml to dopiero 500 mg. 20 ml to 1 gram. 50 gramów Winstrolu odpowiada 1 litrowi! W każdym razie mężczyzna doznał nagłego urazu nerek, ale … w jego moczu znaleziono pół apteki – benzodiazepiny, opioidy, barbiturany, kannabinoidy oraz kokainę. Wyniki jego badań wskazują, iż oprócz uszkodzenia nerek doznał zasadowicy – gdyż poziom potasu w moczu wynosił 34 mmol/l, zaś sodu 11 mmol/l [13].

Winstrol jako jeden z dopingowych „hitów” wszech czasów

Winstrol jest jednym z najbardziej popularnych środków dopingujących wszech czasów. Potwierdzają to dane naukowe, pod koniec lat 80 XX wieku najpopularniejsze środki dopingujące to (w kolejności od najpopularniejszych, po niszowe):

  • Dianabol (“Metanabol”) – nie wymaga komentarza, do dzisiaj nr 1 (Arnold),
  • Deca Durabolin – również, nagminnie nadużywany (Arnold),
  • Anavar – Oxandrolone, do dzisiaj niezwykle drogi, ale popularny,
  • Testosterone – baza prawie każdego cyklu SAA,
  • Anadrol 50 – Oxymetholone/Anapolon, jeden z najsilniejszych SAA,
  • Winstrol – nie wymaga komentarza, pochodna DHT,
  • Primobolan – pochodna DHT (Arnold),
  • Equipoise – Boldenone, bliski krewny testosteronu,
  • Finaject – Trenbolone,
  • Parabolin – Trenbolone,
  • hCG – preparat PCT,
  • Primacetate – odmiana Primobolanu,
  • T. Enanthate – długie estry t.,
  • Halotestin – Fluoxymesteron, toksyczny, silny SAA,
  • Maxibolin (etyloestrenol, pochodna Nandrolonu).

Dane zebrał Tricker R i wsp. [2]. Jak widać, Winstrol znajduje się na szóstym miejscu. W jednej ze statystyk dotyczącej lat 2008-2012 Winstrol mieści się w pierwszej trójce najczęściej stosowanych środków przez ciężarowców, zaraz za Metanabolem (miejsce pierwsze) oraz mieszanką Methyltrienolone + Nandrolone (miejsce drugie) [4].

Kogo łapano na stosowaniu Winstrolu?

Winstrol brali:

  • Ciężarowcy – np. w 2016 roku po powtórnej analizie próbek z 2012 roku, z Londynu, wpadł jeden z najlepszych ciężarowców wszech czasów, dwukrotny mistrz olimpijski, Ilja Iljin. INFORMACJE: http://www.iwf.net/2016/06/15/public-disclosures/, brał Winstrol, dodatkowo prawdopodobnie Oral-Turinabol,
  • Hripsime Khurshudyan – brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Londynie w kat. +75 kg w podnoszeniu ciężarów, wpadła w 2016 roku (brała Winstrol),
  • Alexandru Dudoglo – ciężarowiec, reprezentant Mołdawii, 9 wynik w 2012 roku na igrzyskach, w kat. 69 kg, (brał Winstrol),
  • Nurcan Taylan – zawodniczka podnoszenia ciężarów z Turcji, kat. 48 kg, złota medalista igrzysk w 2004 roku, wielokrotna mistrzyni Europy (2003, 2004, 2008, 2009, 2010, 2011), mistrzyni świata 2010, (brała Winstrol),
  • Zulfija Czinszanlo – trzykrotna mistrzyni świata oraz mistrzyni olimpijska w podnoszeniu ciężarów (kategoria 53 kg), wpadła w 2016 roku po powtórnej analizie próbek pobranych w 2012 roku, w Londynie. Brała Oxandrolone i Winstrol. Taki sam los spotkał inne zawodniczki podnoszenia ciężarów: Maiję Manezę (złotą medalistkę olimpijską w kat. 63 kg) (Winstrol), Svetlanę Podobedovą (medalistkę olimpijską kat. 75 kg) (Winstrol) czy Dzinę Sazanavets (mistrzynię Europy 2015, była czwarta na igrzyskach w 2012 r. w Londynie) (Masteron, Winstrol),
  • Ciężarowcy np. wpadło „jedenastu bułgarskich ciężarowców, wśród nich trzech mistrzów Europy [..] Wszyscy zostali przebadani przez krajową komisję antydopingową dwa tygodnie temu podczas zgrupowania kadry przygotowującej się do startu na początku kwietnia w mistrzostwach Europy w Tbilisi. U całej jedenastki w organizmach wykryto zabroniony steryd anaboliczny – Stanozolol. Wśród przyłapanych są m.in. mistrzowie Europy Demir Demirew, Iwan Markow i Iwajło Filew. Stanozolol wykryto u zawodniczek Mai Iwanowej i Milki Manewej”. Źródło: [5]
  • Mistrz olimpijski w kajakarskich czwórkach – Tate Smith (zawieszony na dwa lata) Źródło: [6]
  • Dziesiątki zawodników i zawodniczek MMA np. Cristiane „Cris Cyborg” Santos
  • Sprinterzy– np. jeden z najsłynniejszych i najszybszych ludzi na ziemi – Ben Johnson – okradziony w 1988 roku ze złota olimpijskiego (100 m),
  • Kulomioci – np. Damian Kusiak (zdobył srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw Polski w pchnięciu kulą), Źródło: [7],
  • Bokserzy np. Dariusz Wach – wpadł po listopadowej walce z Władimirem Kliczko [11],
  • Na Winstrolu wpadł w listopadzie 2014 r. po gali boksu w Krakowie także Dawid Kostecki (dodatkowo brał DMAA); Źródło: [10],
  • Piłkarze np. Dawid Nowak (wpadł w 2014 r.), piłka nożna [9],
  • Pływacy – np. Sebastian Szczepański „Sebastian Szczepański, dwukrotny brązowy medalista grudniowych mistrzostw Europy na krótkim basenie w Netanji został przyłapany na stosowaniu niedozwolonych środków. „Dziś dotarło do mnie pismo w tej sprawie” – poinformował prezes Polskiego Związku Pływackiego Andrzej Kowalski.” […]Korzystanie z nielegalnego wspomagania odkryto jednak dwa tygodnie później w Lublinie, podczas mistrzostw Polski. Brał [..] Stanozolol, dehydrochlorometylotestosteron (Oral-Turinabol) i Klomifen [8].

Średni okres półtrwania Winstrolu podanego domięśniowo u koni, gdzie zastosowano dawkę 0,55 mg/kg (czyli tak jakby zastosować 55 mg dla 100 kg zawodnika) wynosił aż 82 godziny.

Typowe środki stosowane razem z Winstrolem

  1. testosteron 300-700 mg tygodniowo np. enanthate, cypionate, Sustanon,
  2. Nandrolone 300-800 mg tygodniowo,
  3. Boldenone 300-800 mg tygodniowo,
  4. Primobolan 300-800 mg tygodniowo,
  5. Trenbolone 200-300 mg tygodniowo (acetate), 300-400 mg tygodniowo enanthate,
  6. GW-1516 – 20-30 mg dziennie
  7. T3 – 25-75 mcg dziennie
  8. efedryna 30-60 mg dziennie
  9. Salbumatol 10-20 mg dziennie + Ketotifen
  10. kofeina 200-500 mg dziennie

Typowe skutki uboczne stosowania Winstrolu:

  • obniżenie SHBG nawet o 50% przy dawce 0,2 mg/kg m.c. zawodnika [19], niestety efekt jest znacznie słabszy dla wersji iniekcyjnej środka,
  • toksyczność dla wątroby, uzależniona od długości cyklu i dawki oraz stosowania innych SAA (szczególnie Metanabolu, Anapolonu),
  • potencjalna toksyczność dla nerek, możliwość uszkodzenia kanalików nerkowych,
  • możliwe wywołanie żółtaczki cholestatycznej,
  • „wysuszenie” stawów, przez brak aromatyzacji, ryzyko kontuzji,
  • zmiana profilu lipidowego krwi, wzrost LDL, spadek HDL, ryzyko dla serca i układu krążenia,
  • zwiększenie się hematokrytu; uwaga: zjawisko o wiele bardziej nasilone u mężczyzn w wieku powyżej 60 lat!
  • zahamowanie produkcji testosteronu w jądrach, zablokowanie osi HPTA, wpływ na LH i FSH,
  • zwiększenie wagi ciała,
  • bezpłodność czasowa lub trwała,
  • trądzik, tłusta cera,
  • wypadanie włosów, łysienie.

Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.

Referencje:

  1. William Llewellyn’s „ANABOLICS 9-th edition”.
  2. “The incidence of anabolic steroid use among competitive bodybuilders”. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2621538 Tricker R
  3. Anabolic agents: recent strategies for their detection and protection from inadvertent dopinghttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4033149/
  4. http://www.allthingsgym.com/top-10-banned-substances-weightlifters-got-caught-with/?PageSpeed=noscript
  5. http://www.przegladsportowy.pl/inne-dyscypliny/podnoszenie-ciezarow,jedenastu-bulgarskich-ciezarowcow-na-dopingu,artykul,552506,1,460.html PRZEGLĄD SPORTOWY
  6. http://www.rmf24.pl/fakty/news-mistrz-olimpijski-zlapany-na-stosowaniu-dopingu,nId,1911562
  7. http://sport.interia.pl/lekkoatletyka/news-kulomiot-damian-kusiak-ukarany-dwuletnia-dyskwalifikacja,nId,631721
  8. http://www.rmf24.pl/sport/news-polski-plywak-sebastian-szczepanski-przylapany-na-dopingu,nId,2134105
  9. http://sport.se.pl/inne/marcin-dolega-i-inni-polscy-dopingowicze-kto-jeszcze-wpadl_441414.html
  10. http://eurosport.onet.pl/boks/bokser-dawid-kostecki-zawieszony-na-dwa-lata/xjls0q
  11. http://krakow.naszemiasto.pl/tag/dyskwalifikacja-mariusz-wach.html nasze miasto.pl
  12. JAMA. 1989 Feb 24;261(8):1165-8 Contrasting effects of testosterone and stanozolol on serum lipoprotein levels. Thompson PD1, Cullinane EM, Sady SP, Chenevert C, Saritelli AL, Sady MA, Herbert PN.
  13. “Severe alkalosis and hypokalemia with stanozolol misuse” American Journal of Emergency Medicine 32 (2014) 196.e3–196.e4
  14. Dtsch Med Wochenschr. 1999 Sep 10;124(36):1029-32. [Severe cholestasis with kidney failure from anabolic steroids in a body builder].
  15. https://www.drugbank.ca/drugs/DB06718
  16. Tahernejad Z1, Baghshani H1, Rashidlamir A2. Andrologia. 2016 Jun 8. doi: 10.1111/and.12613. [Epub ahead of print] Blood biochemical and oxidant/antioxidant alterations following stanozolol treatment along with resistance training in rats.
  17. „Bile Cast Nephropathy Due to Cholestatic Jaundice After Using Stanozolol in 2 Amateur Bodybuilders”http://www.ijkd.org/index.php/ijkd/article/view/2059/792
  18. „Testy laboratoryjne i badania diagnostyczne w medycynie” Kathleen Deska PAGANA, Timothy J. PAGANA
  19. Sex Hormone Binding Globulin response to the Anabolic steroid: Stanozolol: Evidence for its suitability as a Biological Androgen Sensitivity test. J Clin Metab Endocrinol 68: 1195, 1989)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ