17beta-Hydroxyestra-4,9,11-trien-3-one

Dostępność: wysoka
Podrabiany: średnio
Dla kobiet: nie nadaje się
Dla początkujących: nie nadaje się
Dawkowanie: 200-600 mg tygodniowo
Skutki uboczne: średnie lub ciężkie
Zastosowanie: masa jakościowa, siła, rekompozycja
Okres półtrwania:  8 dni
Typowa długość cyklu: 7-8 tygodni
Aromatyzacja: nie

Trenbolone jest jednym z częściej nadużywanych w dopingu środków, niestety wiele osób sięga po niego za wcześnie. Zanim w pełni nie wykorzystasz potencjału testosteronu, winstrolu, masteronu, boldenonu czy nandrolonu – nie ma uzasadnienia w sięganiu po trenbolone. Pierwszy raz trenbolone badano w 1967 roku, w szerszym, nielegalnym użyciu u ludzi „tren” znalazł się dopiero w latach 80 i 90 XX wieku [7]. Trenbolone jest pochodną nandrolonu, ale … zmiany w budowie chemicznej doprowadziły do powstania zupełnie innej klasy związku. Przede wszystkim trenbolone nie aromatyzuje (odpowiada za to grupa delta-9). Z kolei nandrolone może w pewnym stopniu aromatyzować.

Trenbolone enanthate jest nietypową wersją trenbolone o przedłużonym działaniu. Po iniekcji środka szczytowe stężenie we krwi osiąga się po kilku dniach, cyrkulacja środka trwa 2-3 tygodnie i jest zależna np. od dawki. Może być to zaleta, jak i główna wada. Zaleta – wersja acetate trenobolonu wymaga częstych iniekcji np. co 2 dni, trenbolone enanthate można podawać co 5-7 dni i nadal będzie skutecznym środkiem. Dłuższy ester (enanthate) oznacza dwie dalsze problematyczne kwestie: nie da się powiedzieć jak duże skutki uboczne wywoła trenbolone, w przypadku krótkiego estra „tren” stosunkowo szybko jest usuwany z ustroju, enanthate krąży o wiele dłużej. Kolejna wada długich estrów to fakt, iż we flakonie jest mniej substancji aktywnej (to samo dotyczy każdego estryfikowanego sterydu anaboliczno-androgennego).

Trenbolone posiada trzykrotnie silniejsze powinowactwo do receptora androgenowego w porównaniu do testosteronu [4]. Jest to potężny środek idealnie nadający się do budowania masy mięśniowej jakościowej i siły. Niestety, w przypadku tej róży kolce są bardzo bolesne. Pod względem skutków ubocznych trenbolone acetate może być jednym z bardziej odczuwalnych preparatów na rynku. Nie był i nie jest przeznaczony do stosowania u ludzi, więc kolejny problem wiąże się z brakiem produktów aptecznych. Czy to dobrze czy źle? Do dnia dzisiejszego na czarnym rynku sterydowym przepływają miliony dolarów. Państwo traci kolejne miliony np. z niezapłaconych podatków, bogacą się handlarze z szarej i czarnej strefy oraz podziemni wytwórcy SAA. Przykładowo w Niemczech od 2012 do 2013 roku Biuro Śledcze Izby Celnej skonfiskowało 259 kg (kilogramów!) sterydów anaboliczno-androgennych, 13 kg stymulantów, 24 kg SERM (selektywne modulatory receptora estrogenowego) oraz 3500 ampułek hormonu wzrostu [1]. Biorąc pod uwagę, że dawkowanie sterydów wyraża się w miligramach, daje to pojęcie o skali przemytu. A ile ton SAA nie przechwycono? W opisanych statystykach wśród SAA dominowały testosteron, trenbolone oraz nandrolone. 21% z przechwyconych specyfików stanowił trenbolone.

Trenbolone – zastosowanie

Przez brak aromatyzacji trenbolone idealnie nadaje się do cykli jakościowych, można go łączyć z masteronem, oral turinabolem, winstrolem, primobolanem czy też oxandrolonem. Ze względu na silne „blokowanie” układu HPTA po cyklu z trenbolonem konieczna jest skomplikowana terapia po cyklu (ang. PCT, post cycle therapy). Dla celów masowych trenbolone można połączyć z boldenonem (oczywiście, w tle musi zostać umieszczony testosteron). Najbardziej zaawansowani mogą rozważyć kombinację testosteronu (250-400 mg tygodniowo), trenbolonu (do 400 mg tygodniowo) oraz anapolonu (100-150 mg dziennie). Często obok trenbolonu zaawansowani stosują rhGH, T3, GW1516, efedrynę, salbutamol czy też peptydy (GHRP).

Trenbolone – skutki uboczne

Jest to bardzo ciężki środek, mogący spowodować bardzo poważne powikłania zdrowotne. Nie żartuję! W jednym z badań z 2014 roku [2] młody mężczyzna stosujący trenbolone acetate doznał zawału serca. 23-latek nie był wcześniej poważnie chory. Stwierdzono zwężenie arterii – gałęzi międzykomorowej przedniej, zstępującej (LAD – left anterior decsending) oraz gałęzi okalającej (Cx – circumflexus) [3]. Pacjentowi musiano wstawić do serca cienkie rurki (stenty). Badania na zwierzętach są kompletnie bez sensu w przypadku środków typu trenbolone, o czym dobitnie świadczy eksperyment  Donner DG i wsp z 2016 roku [6], gdzie wykazano, iż trenbolone chronił szczury przed odkładaniem się tłuszczu, hipercholesterolemią i …  uszkodzeniami mięśnia sercowego! Mało tego, trenbolone w odróżnieniu od testosteronu zmniejszał odkładanie się tłuszczu wisceralnego, hipertrójglicerydemię, hiperinsulinemię oraz lepiej chronił serce szczurów. Co najciekawsze, trenbolone spowodował istotnie mniejsze włóknienie mięśnia sercowego oraz wzrost prostaty (w porównaniu do testosteronu). Stosowano dawki 2 mg na kg masy ciała zwierzęcia, a więc sporą dawkę trenbolonu. Naukowcy na końcu stwierdzili, iż … trenbolone byłby lepszy w hormonalnej terapii zastępczej od … testosteronu. Cóż, pan Donner DG i wsp. nie zdają sobie chyba sprawy, iż trenbolone to jeden z najskuteczniejszych środków blokujących układ HPTA – więc mógłby on tylko pogłębić objawy niedoboru testosteronu u ludzi. Jak każdy steryd anaboliczno-androgenny wywiera on też negatywny wpływ na serce i układ krążenia (zaburzenia HDL, LDL). Krótkoterminowe wyniki badania na szczurach nie są tu żadnym punktem odniesienia.

Niestety, trenbolone to produkt z czarnego rynku, a podobne wyroby mają zanieczyszczenia oraz różnego rodzaju domieszki. W literaturze [Or Friedman i wsp. 29 września 2016 roku] cytowany jest przypadek 35 letniego kulturysty, który po iniekcji czarnorynkowego trenbolone doznał martwicy tkanek na pośladkach o wymiarach 5 x 4 cm oraz 6,5 x 4 cm. W miejscu, w którym rozwinęła się martwica zidentyfikowano gronkowca złocistego. Osoby wrażliwe proszę nie wchodzić do tego badania: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5055016/

Pierwszy raz martwicę tkanek po iniekcji domięśniowej opisano w 1920 roku. Niestety, uszkodzenia skóry, mięśni i innych tkanek mogą być głębokie oraz trwałe, a powikłania mogą obejmować układ nerwowy, czasem rozwija się zakażenie ogólnoustrojowe, notowane są przypadki śmierci, np. dzieci.

Typowe dla trenbolonu są:

 • „suszenie stawów”, możliwe kontuzje, brak estrogenów;
 • wahania nastroju, zły nastrój, bezsenność, pobudzenie prawdopodobnie przez brak estrogenów;
 • nasilone pocenie się,
 • przyspieszone tętno,
 • wypadanie włosów,
 • bardzo silna supresja HPTA (fina-dick) – nie obędzie się bez podawania egzogennego testosteronu (250-300 mg tygodniowo), także związana z brakiem estrogenów;
 • powiększenie prostaty (przerost) [8],
 • trądzik,
 • oleista skóra,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • wpływ na wątrobę, potencjalny na nerki; paradoksalnie trenbolone NIE JEST c17 alfa alkilowanym sterydem, pomimo tego odnotowano wiele przypadków uszkodzeń wątroby u kulturystów nadużywających trenbolonu [7];
 • jak większość SAA tren może wpływać na spadek HDL, podniesienie LDL – co może mieć powiązanie z chorobami sercowo-naczyniowymi;
 • trenbolone może negatywnie wpływać na poziom progesteronu, nawet powodować u ludzi odkładanie tłuszczu i ginekomastię (całkowicie inne rezultaty daje krótkoterminowo u szczurów) [6, 7].

Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek  informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.

Referencje:

 1. Eur J Clin Pharmacol. 2014 Nov;70(11):1303-11. doi: 10.1007/s00228-014-1743-5. Epub 2014 Aug 30. Identification of black market products and potential doping agents in Germany 2010-2013.
 2. “A Young Man with Myocardial Infarction due to Trenbolone Acetate; a Case Report”
 3. http://www.perfuzja.pl/anatomia-i-fizjologia/28-naczynia-wiencowe-serca.html
 4. “Tissue selectivity and potential clinical applications of trenbolone (17beta-hydroxyestra-4,9,11-trien-3-one): A potent anabolic steroid with reduced androgenic and estrogenic activity. Steroids. 2010 Jun;75(6):377-89. doi: 10.1016/j.steroids.2010.01.019. Epub 2010 Feb 4.
 5. „Body Builder’s Nightmare: Black Market Steroid Injection Gone Wrong: a Case Report” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5055016/
 6. “Trenbolone Improves Cardiometabolic Risk Factors and Myocardial Tolerance to Ischemia-Reperfusion in Male Rats With Testosterone-Deficient Metabolic Syndrome”. Endocrinology. 2016 Jan;157(1):368-81. doi: 10.1210/en.2015-1603. Epub 2015 Nov 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26584015
 7. William Llewellyn’s „ANABOLICS 9-th edition”.
 8. http://www.fasebj.org/content/29/1_Supplement/752.2.short?related-urls=yes&legid=fasebj;29/1_Supplement/752.2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ