17β-Hydroxy-2α,17α-dimethyl-5α-androstane-3-one

Dostępność: średnia
Podrabiany: często
Dla kobiet: nie nadaje się
Dla początkujących: nie nadaje się
Dawkowanie:  10-20 mg dziennie
Skutki uboczne: średnie lub ciężkie!
Zastosowanie:  masa i siła
Okres półtrwania:  kilka godzin (brak pewnych danych)
Typowa długość cyklu: 6-8 tygodni
Aromatyzacja: nie

Superdrol jest bliskim kuzynem Drostanolonu czyli Masteronu. Masteron znany jest także jako Drostanolone Propionate. Pierwszy raz oba środki zostały opisane w roku 1959 [9]. Masteron był stosowany w medycynie w leczeniu raka piersi. W odróżnieniu od niego Superdrol nigdy nie był lekiem! W rzeczywistości zaczął być sprzedawany jako „steryd w przebraniu” i reklamowany jako … suplement diety. Z powodu tego środka baseballista Jareem Gunter doznał niewydolności wątroby i wylądował na wiele tygodni w szpitalu [7]. Gunter obudził się w szpitalu i lekarz wyjaśnił mu, że doznał ostrej niewydolności wątroby, książkowego efektu stosowania doustnych SAA.

No tak, ale przecież suplementy diety to nie sterydy anaboliczno-androgenne. Przykro mi, ale Superdrol (sprzedawany także jako M-sten) i inne środki to najtwardszy doping, nie żadne suplementy diety. Potwierdził to wyrok w USA, dotyczący sprzedawania pomiędzy marcem 2006 a wrześniem 2009, na witrynie bodybuilding.com, pięciu „suplementów diety”, takich jak: I Force Methadrol, NutraCoastal D-Stianozol, I Force Dymethazine, Rage RV5 oraz Genetic Edge Technologies (GET) SUS500. W tej grupie jest Dymethazine, czyli nic innego jak SUPERDROL w podwójnej cząsteczce. Za podobny handel ustalono grzywnę w wysokości 7 milionów dolarów [8].

Superdrol to trucizna i wcale tu nie przesadzam [4,5,6,7]. Z tą substancją powiązane są dziesiątki ciężkich uszkodzeń wątroby i nerek. Co najgorsze, podobne skutki uboczne ujawniają się stosunkowo szybko, nawet po 3-4 tygodniach. Z kolei zastój żółci indukowany SAA może manifestować się dopiero po 1-4 miesiącach  [5]! W przypadku iniekcyjnych SAA na wyrządzenie takich uszkodzeń potrzeba by wielu lat, zaś klasyczne, doustne SAA wywołują takie objawy dopiero w naprawdę dużych dawkach (np. Metanabol stosowany w dawce powyżej 50 mg dziennie, Anapolon w dawce powyżej 100 mg dziennie).

Przykład 1: „żółtaczka, świąd, uszkodzenia nerek oraz wątroby po Superdrolu (Methasteron, metylowana wersja Masteronu/Drostanolonu)”

Jeden z pacjentów cytowany w literaturze [4], rasy kaukaskiej, mający 42 lata – ledwie po 100 tabletkach Superdrolu (dwie tabletki po 10 mg dziennie) dostał żółtaczki, wysypki, stracił 9 kg wagi, jego mocz nabrał ciemnego koloru, wskaźniki wątrobowe mocno przekraczały normę (ALAT dwukrotnie).

Zwiększona aktywność ALT oznaczać może:

 • zapalenie wątroby,
 • martwicę hepatocytów,
 • niedokrwienie wątroby,
 • marskość,
 • cholestazę,
 • guzy,
 • żółtaczkę,
 • zawał mięśnia sercowego [3].

Poziom bilirubiny wynosił 41,2 mg/dl – wg książki „Testy laboratoryjne i badania diagnostyczne w medycynie” norma wynosi do 1,0 mg/dl, a więc jest to ponad 40 krotne przekroczenie normy. Z kolei naukowcy John Nasr oraz Jawad Ahmad określili w artykule, iż norma wynosi 0,3–1,5 mg/dL.

Tak wysokie wartości bilirubiny zwykle oznaczają:

 • kamienie żółciowe,
 • przerzuty do wątroby,
 • cholestazę polekową,
 • zespół rotora
 • zapalenie wątroby,
 • proces wchłaniania dużych krwiaków,
 • marskość wątroby [3].

Jakby tego było mało, u mężczyzny stwierdzono uszkodzenie nerek:

 • kreatynina 3,6 mg/dl (norma do 1,2 mg/dl), trzykrotne przekroczenie normy,
 • BUN 43 mg/dl (azot mocznika we krwi, norma  do 20 mg/dl), ponad dwukrotne przekroczenie normy,
 • w moczu znaleziono 1.005 mg białka (norma do 225 mg).

Wysoka wartość kreatyniny może oznaczać:

 •        kłębuszkowe zapalenie nerek,
 •        martwicę kanalików nerkowych,
 •        niedrożność dróg moczowych,
 •        nefropatię cukrzycową,
 •        zapalenie nerek,
 •        rozpad mięśni (rabdomiolizę) [3].

Z kolei azot mocznika we krwi (BUN) może oznaczać choroby nerek (np. kłębuszkowe zapalenie nerek, martwicę kanalików nerkowych, leki nefrotoksyczne). Jak widać Superdrol uszkadza nerki i wątrobę, niestety ciągle istnieje w obiegu, jest dodawany do szeregu „suplementów” z USA.

Przykład 2: „uszkodzenie nerek i wątroby po klonie Superdrolu”

26-latek, stosował przez 4 tygodnie Super DMZ Rx 2.0 (Blackstone Labs), 2 kapsułki dziennie. „Prohormon” zawiera 10 mg Methylstenbolonu (podobny do Superdrolu, budowa: 2,17α-Dimethyl-5α-androsta-1-en-17β-ol-3-one) oraz 10 mg  Dymethazine (zwykły Methasteron/Superdrol, w podwójnej cząsteczce; 17β-hydroxy-2α,17β-dimethyl-5α-androstan-3-one-azine). Po 3 tygodniach ściemniał mu mocz, nastąpiło odbarwienie stolca, po 4  tygodniach wystąpiła żółtaczka cholestatyczna, ALAT/ALT (Aminotransferaza alaninowa)  wyniósł 269 (sześciokrotne przekroczenie normy), aspAT/AST (Aminotransferaza asparaginianowa) 154 (norma do 45 IU/l), norma dla ALP była przekroczona dwukrotnie (cholestaza).

Poziom bilirubiny wynosił 19,3 mg/dl – wg książki „Testy laboratoryjne i badania diagnostyczne w medycynie” norma wynosi do 1,0 mg/dl, a więc jest to ponad 19 krotne przekroczenie normy.

Uwaga końcowa – cholestaza po uszkodzeniu wątroby może mieć utajony przebieg i zamanifestować się dopiero po 1-4 miesiącach od urazu, jak podają naukowcy, może być również opóźniona od 6 do 24 miesięcy [5]!

Superdrol z internetu – co jest w środku?

Superdrol jest znany także jako Methasteron, był kiedyś niezwykle rozpowszechniony w polskich serwisach aukcyjnych. To bardzo smutne zjawisko, gdyż Superdrol jest jednym z najbardziej toksycznych środków na rynku. Wielu ludzi postrzega tego typu preparaty jako bezpiecznie, gdyż można je bez problemu nabyć. Mam złe wiadomości – trutki na szczury i myszy, wybielacze oraz chlor także możesz bez problemu nabyć, ale to wcale nie znaczy, że są bezpieczne dla konsumpcji przez ludzi. Co gorsza, obecnie na aukcjach i serwisach ogłoszeniowych można spotkać środki o nazwie Superdrol i dopisku „hormone stymulator” w cenie 89 zł za 60 kapsułek. Jednakże brak jakichkolwiek informacji o producencie, składzie, zdjęcie umieszczone w aukcji jest niskiej jakości, a sprzedawca zapewnia, że produkt jest w 100% legalny. Niemożliwe. Superdrol jest na liście WADA i to od 2009 roku, jego użycie jest ściśle zakazane. W Polsce podobne środki nie były, nie są  i nie będą dopuszczone do obrotu. To, że ich status prawny nie jest do końca uregulowany wcale nie oznacza, iż wolno handlować podobnymi preparatami. Wiele paczek z „prohormonami” zostało zatrzymanych przez celników [1]. Dla porównania, przez wiele lat na targowiskach w Polsce kwitł handel podrabianymi płytami z muzyką czy oprogramowaniem. Obficie dostępne były także często kradzione radia samochodowe, lusterka i inne części. Obecnie miliony nielegalnych filmów i programów są dostępne na wyciągnięcie ręki w serwisach np. torrent oraz innych sieciach P2P. Do dzisiaj nierozwiązany jest problem nielegalnej dystrybucji w sieci muzyki w formacie MP3 (oraz nowszych). Na koniec – istnieją tysiące stron w sieci oferujących podejrzane medykamenty, sterydy, środki na potencję, odchudzające – w tym leki nie dopuszczone do obrotu w Polsce (np. Adipex – fentermina). To, że coś można kupić wcale nie znaczy, iż w naszym kraju jest to działanie legalne. Zorientowane osoby bez trudu kupią np. sterydy anaboliczno-androgenne, jednak handel nimi wcale nie jest legalny. W obrocie są preparaty SARM – na tej samej zasadzie, jednakże wcale obrót nimi nie jest legalny. Obecny „SUPERDROL” sprzedawany na aukcjach jest legalnym suplementem diety, jednakże w środku zamiast Methasteronu znajdują się:

 • AAKG,
 • beta alanina,
 • guarana,
 • L-leucyna,
 • witamina B12 [2].

Zwracam uwagę, iż istnieją tysiące podobnych „prohormonów” i „preparatów SARM” mających nieznany skład i producenta.

Nie warto sięgać po Superdrol, znacznie lepszy wybór to iniekcyjne SAA, takie jak Testosteron, Nandrolone.

Typowe skutki uboczne stosowania Superdrolu/Methasteronu:

 • toksyczność dla wątroby, nawet w krótkich cyklach i małych dawkach,
 • żółtaczka, zastój żółci,
 • uszkodzenia nerek,
 • „wysuszenie” stawów, przez brak aromatyzacji, ryzyko kontuzji,
 • zmiana profilu lipidowego krwi, wzrost LDL, spadek HDL, ryzyko dla serca i układu krążenia,
 • zwiększenie się hematokrytu;
 • zahamowanie produkcji testosteronu w jądrach, zablokowanie osi HPTA, wpływ na LH i FSH,
 • zwiększenie wagi ciała,
 • bezpłodność czasowa lub trwała,
 • trądzik, tłusta cera,
 • wypadanie włosów, łysienie.

Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek  informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.

Referencje:

 1. http://www.gs24.pl/wiadomosci/szczecin/art/5332622,celnicy-przechwycili-sterydy-w-paczce-z-usa,id,t.html
 2. http://rejestrzp.gis.gov.pl/
 3. „Testy laboratoryjne i badania diagnostyczne w medycynie” Kathleen Deska PAGANA, Timothy J. PAGANA
 4. “Severe Cholestasis and Renal Failure Associated with the Use of  the Designer Steroid SuperdrolTM (MethasteronTM): A Case Report  and Literature Review, John Nasr Æ Jawad Ahmad”.
 5. J Investig Med High Impact Case Rep. 2014 Apr-Jun; 2(2): 2324709614532800. Published online 2014 Apr 22. doi:  10.1177/2324709614532800 PMCID: PMC4528888 Cholestatic Jaundice With the Use of Methylstenbolone and Dymethazine, Designer Steroids Found in Super DMZ Rx 2.0 “Nutritional Supplement” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4528888/
 6. “Cholestatic jaundice and IgA nephropathy induced by OTC muscle building agent superdrol.” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16952289?dopt=AbstractPlus
 7. http://archive.boston.com/news/nation/washington/articles/2009/09/29/congress_examines_supplements_with_steroids/
 8. http://www.fda.gov/ICECI/CriminalInvestigations/ucm305494.htm
 9. William Llewellyn’s „ANABOLICS 9-th edition”.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułStanozolol (winstrol) tabletki
Następny artykułAmfetamina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ