GW-501,516, GW1516 oraz GSK-516, cardarine, endurobol
{2-methyl-4-[({4-methyl-2-[4-(trifluoromethyl)phenyl]-1,3-thiazol-5-yl}methyl)sulfinyl]phenoxy}acetic acid
Dostępność: dobra
Podrabiany: brak danych
Dla kobiet: tak
Dla początkujących: tak
Dawkowanie: 10-30 mg dziennie
Skutki uboczne: nieznane
Zastosowanie: doping wytrzymałościowy, spalanie tkanki tłuszczowej
Okres półtrwania: brak danych
Typowa długość cyklu: kilka tygodni
Aromatyzacja: nie
Sposób podawania: tabletki, płyn
Wpływ na receptory β1: nie
Wpływ na receptory β2: nie
Wpływ na receptory β3: nie
Wpływ na receptory 5-HT: brak
Dawka śmiertelna (LD50): brak danych
GW 1516 powszechnie i błędnie określa się jako SARM, często nawet producenci podobnych środków umieszczają na opakowaniu takie sugestie. Tymczasem SARM to środki takie jak: Enobosarm (GTx-024, ostaryna /MK-2866 oraz S-22), LGD-4033, MK-0773, MK-3984, BMS-564929, GTx-007, S-4 czyli andaryna, LGD-12107, LGD-2226 oraz inne. Ich działanie polega na modulowaniu receptora androgenowego.
Działanie androgenowego szlaku sygnałowego jest następujące:
- W normalnym stanie, gdy brak dla nich odpowiedniego liganda receptory androgenowe są nieaktywne, pozostają połączone z białkiem HSP70 oraz HSP90 (ang. heat shock protein).
- W momencie, gdy pojawi się odpowiedni ligand (np. testosteron, DHT, androstendion, trenbolone, inne SAA) domena wiążąca ligand zmienia położenie 12 helis alfa, aby zamknąć kieszeń wiążącą androgeny. Uwaga: jako ligand może przyłączać się również antyandrogen kompetencyjny, np. octan cyproteronu (pochodna progesteronu, wykazuje antagonizm kompetencyjny w stosunku do receptora androgenowego). Podobne działanie wykazuje także DDT [16].
- Białka HSP są odłączane od receptora androgenowego. Następuje homo-dimeryzacja.
- Jądrową translokacja AR. W następstwie ligacji receptor ulega zmianom konformacyjnym i aktywacji, wskutek czego dochodzi do jego dysocjacji od utworzonego w cytoplazmie heterokompleksu, dimeryzacji i translokacji jądrowej kompleksu AR-androgen.
- Wiązanie DNA i przyłączenie koaktywatorów (lub korepresorów) do kompleksu AR. Po przemieszczeniu do jądra komórkowego aktywny dimer AR wiąże się ze swoistymi sekwencjami DNA nazywanymi elementami odpowiedzi na androgeny (ARE), znajdującymi się w obrębie regionów promotorowych genów docelowych.
- Połączenie z ARE wywołuje rekrutację koaktywatorów takich jak (p160s, CBP, TRAP, ARAs) lub korepresorów (takich jak SMRT i n-COR) oraz głównych czynników transkrypcyjnych prowadzących do wzmocnienia lub stłumienia ekspresji pewnych genów [13,14].
- Następuje produkcja białek strukturalnych (np. mięśnie) i sygnałowych (np. IGF i lokalne czynniki wzrostowe) [17]. Sygnałowe mogą oddziaływać na kolejne ścieżki sygnałowe, indukując np. anabolizm.
Największe powinowactwo do AR wykazuje DHT, kilka razy mniejsze testosteron, natomiast słabe androstendion i dihydroepiandrosteron (DHEA) [13,14]. Co ciekawe, trenbolone wykazuje w badaniach większe powinowactwo do receptora androgenowego niż testosteron [15].
GW1516 ma zupełnie inny punkt uchwytu oraz działanie u zwierząt i człowieka. GW należy do nowej grupy sklasyfikowanej przez WADA jako „agoniści receptora aktywowanego przez proliferatora peroksysomalnego (PPARδ)”. Zarówno AICAR, jak i GW501516 nie są sterydami anaboliczno-androgennymi, choć niestety są już od 2009 roku liście antydopingowej WADA [1] sklasyfikowane w kategorii S.4 – modulatory hormonalne i metaboliczne. AICAR i GW501516 figurują tam obok inhibitorów aromatazy (np. formestane), SERM (takich jak tamoxifen/nolvadex), cytrynianu klomifenu (znanego lepiej jako clomid), inhibitorów miostatyny, trimetazidiny oraz różnego sortu insulin.
Czy to znaczy, że te substancje są śmiertelnie groźne? Niekoniecznie. WADA umieściła na liście także DMAA – który w skali populacji wcale nie okazał się groźnym preparatem. Tak samo testosteron w umiarkowanych dawkach z reguły w badaniach naukowych nie okazuje się wcale zagrożeniem dla zdrowia. Wielu naukowców pisze ogólnie, że „gdy te środki są używane w sporcie, steroidy, hormony wzrostu oraz agoniści beta-2 mogą wywołać masowe, w niektórych przypadkach groźne dla życia skutki uboczne” [8]. Cóż, wrzucanie do jednego worka np. oxandrolonu (stosowanego w wieloletnich kuracjach, ze znikomymi skutkami ubocznymi) czy też łagodnego dla zdrowia rhGH (w niewielkich dawkach) z np. clenbuterolem – nie jest zbyt mądrym posunięciem.
GW501516 (znany także jako GW-501,516, GW1516 oraz GSK-516) jest agonistą jądrowego receptora PPAR δ (delta), który reguluje transkrypcję ponad 100 genów mających wpływ na metabolizm tkanek [2]. W szczególności wpływa na utlenianie tkanki tłuszczowej oraz metabolizm mitochondriów [8].
Badania nad GW501516 prowadziła firma GSK (GlaxoSmithKline). Zaprzestano nad nim prac oraz testów w bardzo wczesnej fazie, ponieważ może powodować raka. Dodać należy, iż nie przeprowadzono badań u ludzi, lecz tylko na szczurach i myszach [3,4]. Zresztą zwierzętom podawano bardzo wysokie dawki dochodzące do 30 mg na kg masy ciała dziennie (pierwsze 6 tygodni badań), następnie do 40 mg/kg masy ciała w kolejnych 98 tygodniach (samce). Samicom podawano do 20 mg/kg masy ciała dziennie przez cały okres 104 tygodni.
Stwierdzono występowanie guzów:
- wątroby (dawki ≥ 10 mg na kg m.c. dziennie),
- pęcherza moczowego (dawki 20 i 40 mg/kg m.c. dziennie),
- tarczycy (gruczolak przy dawce ≥ 3 mg/kg m.c. dziennie oraz nowotwór przy dawce ≥ 20 mg/kg m.c. dziennie),
- języka,
- żołądka,
- skóry,
- jajnika,
- macicy.
Czy to znaczy, że GW1516 jest rakotwórczy?
Wystarczy popatrzeć na dawki, jakie stosowano w badaniach na zwierzętach. To tak jakby 100 kg człowiek spożywał 1 gram GW1516 dziennie i doczekał się raka wątroby. Tak to możliwe, podobnie gdy wiele lat nadużywa się anapolonu w dużych dawkach, dzień w dzień i po 2-3 latach pojawią się nowotwory. Ale czy ktoś stosuje GW1516 w dawce 1 grama, czyli przekraczającej pięćdziesięciokrotnie zwykłe dawkowanie środka? Guzy pęcherza moczowego – jeszcze bardziej absurdalne dawki, odpowiadające 2 i 3 gramom GW1516 (100-krotnie i 150-krotnie większe niż normalnie stosowane!).
Znane są przypadki ciężkich uszkodzeń wątroby po metanabolu – ale … w dawce rzędu 100 mg dziennie (gdzie zwykle podaje się 15-40 mg dziennie, co najwyżej przez kilka tygodni) [9]. W końcu naukowcy z niewiadomych względów upodobali sobie zabójcze dawki SAA podawane szczurom.
Jeden z najgroźniejszych środków na rynku, czyli wspomniany trenbolone, w badaniach na zwierzętach okazał się lepszy od testosteronu [10], wykazano, iż trenbolone chronił szczury przed odkładaniem się tłuszczu, hipercholesterolemią i … uszkodzeniami mięśnia sercowego! U ludzi trenbolone może okazać się źródłem problemów sercowo-naczyniowych. W jednym z badań z 2014 roku [12] młody mężczyzna stosujący trenbolone acetate doznał zawału serca. 23-latek nie był wcześniej poważnie chory. Stwierdzono zwężenie arterii – gałęzi międzykomorowej przedniej, zstępującej (LAD – left anterior decsending) oraz gałęzi okalającej (Cx – circumflexus). Pacjentowi musiano wstawić do serca cienkie rurki (stenty).
Tymczasem, istnieją dziesiątki doniesień, iż niezmiernie łagodny nandrolone powodował m.in. zwłóknienie, przekrwienie i stan zapalny nerek królików [11]. Mało tego, nandrolone w dawkach 4 i 10 mg na kilogram masy ciała, dwa razy w tygodniu, przez 6 miesięcy, spowodował zwłóknienia i nacieki zapalne serca. Ok, przemyślmy jeden fakt, dawka 10 mg na kg masy ciała to dla osoby ważącej 100 kg, aż 1 gram nandrolonu, jeden gram i to podawany dwa razy w tygodniu. Aby zobrazować problem, przy stężeniu 250 mg/ml należałoby podawać każdorazowo 4 ml nandrolonu, 8 ml tygodniowo – czyli niemal cały flakon typowego środka z czarnego rynku (opakowania 10 ml). Tymczasem typowe dawkowanie nandrolonu rzadko przekracza kilkaset mg tygodniowo. Wg Llewellyna typowe dawkowanie to 200-600 mg tygodniowo. Bardzo często badacze posługują się podobnym, absurdalnym dawkowaniem, chcąc za wszelką cenę udowodnić, iż hormonalne środki dopingowe zabijają sportowców. W jednym z badań wykazano nawet, iż nandrolone jest bardzo groźny dla wątroby– tymczasem to jeden z najłagodniejszych środków na rynku, patrząc w tym aspekcie. Podobnie wykazano, iż nandrolone jest niezmiernie groźny dla jąder oraz prostaty, także stosowany w absurdalnych dawkach.
Podsumowując: czy to znaczy, że GW1516 jest szkodliwy dla zdrowia? Nie ma odpowiedzi na to pytanie, należałoby przeprowadzić szerokie badanie, metodą podwójnie ślepej próby, na odpowiednio zróżnicowanej grupie ludzi, z odpowiednio dużą grupą kontrolną, podając REALNE dawki środka przez kilka miesięcy. Na razie na takie pytanie nie ma odpowiedzi.
Efekty „suplementacji” GW501516:
- w dawce 2-5 mg na kg m.c. GW501516 zwiększał wytrzymałość w pracy długotrwałej nawet do 70%!
- trenowane myszy po dodatkowym podawaniu środka przez 3 tygodnie zwiększyły przebiegany dystans o 31,2% (o 744,4 m),
- nawet myszy nietrenowane, którym przez tydzień podawano GW501516 zwiększyły przebiegany dystans o 48,6% (671,8 m) w porównaniu do grupy kontrolnej [5],
- wzrost kurczliwości serca, transport i utlenianie kwasów tłuszczowych,
- zwiększona ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych w serum, szczególnie wielonienasyconych, efekt jeszcze silniejszy jeśli stosowanie preparatu połączono z treningiem fizycznym [5],
- wzrost wytrzymałości mięśni,
- nasilona termogeneza,
- zapobieganie odkładaniu tkanki tłuszczowej,
- efekt kardioprotekcyjny: obniżenie LDL i TGL (mogą być markerami stanu zdrowia, sprawności układu sercowo-naczyniowego), wg innych źródeł środek podwyższa poziom HDL [5],
- wątroba – obniżony wyrzut glukozy,
- działanie przeciwzapalne (wiązanie i uwalnianie BCL-6).
Brakuje danych z badań na ludziach, ale preparat musi być skuteczny, skoro wpadają na jego stosowaniu np. elitarni kolarze, 17 marca 2013 roku zawieszony został rosyjski zawodnik Valery Kaykov. Znaleziono u niego w moczu metabolit GW501516 [7]. Preparat pozostanie kolejną ciekawostką z mrocznej strony sportu, raczej nigdy nie znajdzie się w oficjalnym obrocie. Z tego względu jego stosowanie obarczone jest szczególnym ryzykiem. Dziesiątki śmierci kolarzy spowodowane wieloma generacjami EPO nie odstraszyły nikogo, także można przypuszczać, że zarówno GW501516 jak i np. AICAR (kolejny preparat dopingowy dla sportowców wytrzymałościowych) znajdą swoje miejsce w nielegalnym wspomaganiu wysiłku.
Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.
Referencje:
- The World Anti-Doping Code “The 2015 Prohibited List” International Standard
- A. POKRYWKA, P. CHOLBINSKI, P. KALISZEWSKI, K. KOWALCZYK, D. KONCZAK, Agnieszka ZEMBROŃ-ŁACNY “Metabolic modulators of the exercise response: doping control Analysis of an agonist of the peroxisome proliferator-activated Receptor (GW501516) and 5-aminoimidazole-4-carboxamide ribonucleotide (AICAR)” http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25179079
- https://www.toxicology.org/pubs/docs/Tox/2009Tox.pdf “RAT CARCINOGENICITY STUDY WITH GW501516, A PPAR DELTA AGONIST”
- http://www.weareforensic.co.uk/how-to-get-skinny-and-get-cancer-gw1516/
- Sci Rep. 2015 May 6;5:9884. doi: 10.1038/srep09884. A metabolomic study of the PPARδ agonist GW501516 for enhancing running endurance in Kunming mice. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25943561
- “Exercise pills – inżynieria genetyczna – sport” Agnieszka ZEMBROŃ-ŁACNY
- http://www.velonation.com/News/ID/14344/First-cycling-positive-for-GW501516-Rusvelos-Valery-Kaykov-provisionally-suspended.aspx
- Pharmacol Res. Author manuscript; available in PMC 2016 Aug 2 Caloric restriction and exercise “mimetics”: ready for prime time? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4970791/
- Endocr Pract. 2014 Aug;20(8):e130-3. doi: 10.4158/EP14034.CR. Acute hepatitis and fevers in an amateur body-builder: a new complication of synthetic androgen abuse? http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24641932
- “Trenbolone Improves Cardiometabolic Risk Factors and Myocardial Tolerance to Ischemia-Reperfusion in Male Rats With Testosterone-Deficient Metabolic Syndrome”. Endocrinology. 2016 Jan;157(1):368-81. doi: 10.1210/en.2015-1603. Epub 2015 Nov 19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26584015
- Toxicol Lett. 2016 Sep 30;259:21-7. doi: 10.1016/j.toxlet.2016.06.1122. Epub 2016 Jun 23. Nephrotoxicity in rabbits after long-term nandrolone decanoate administration.
- “A Young Man with Myocardial Infarction due to Trenbolone Acetate; a Case Report”
- Ramesh Narayanan, Michael L. Mohler, Casey E. Bohl, Duane D. Miller and James T. Dalton “Selective androgen receptor modulators in preclinical and clinical development”
- Ewelina Szliszka „Nowa era terapii hormonalnej w raku gruczołu krokowego: enzalutamid (MDV3100) i inne antyandrogeny drugiej generacji”
- Environ Toxicol Chem. 2003 Jun;22(6):1350-60. Effects of the androgenic growth promoter 17-beta-trenbolone on fecundity and reproductive endocrinology of the fathead minnow. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12785594
- E. Mutschler „Farmakologia i toksykologia”, WYDANIE III
- http://slawomirambroziak.pl/legalne-anaboliki/sarm_w_jaki_sposob_to_dziala/