Genabol (Norbolethone)
13-ethyl-17-hydroxy-18,19-dinor-17a-pregn-4-en-3-one
13,17-alpha-diethyl-17-hydroxygon-4-en-3-one
Dostępność: znikoma
Podrabiany: rzadko
Dla kobiet: w ostateczności
Dla początkujących: nie nadaje się
Dawkowanie: 10-20 mg dziennie (mężczyźni), 5 mg dziennie (kobiety)
Skutki uboczne: średnie lub poważne
Zastosowanie: siła, masa, doping na poziomie olimpijskim
Okres półtrwania: brak danych
Typowa długość cyklu: 5-6 tygodni
Aromatyzacja: średni wpływ
Sposób podawania: tabletki, np. 2,5 mg
Progesteron: średni wpływ
Norbolethone – charakterystyka, skandale dopingowe i masowe wpadki
Jest to łagodny, pod względem androgennym, i teoretycznie silny, pod względem anabolicznym, środek, pierwszy raz opisany w 1963 roku [1]. Jest to pierwszy środek, który należy do sterydów robionych na zamówienie (ang. designer drug). Przeżył drugą młodość, był masowo nadużywany w sporcie na poziomie olimpijskim – zaś dostarczany przez BALCO (ang. Bay Area Laboratory Co-operative). W związku z tym wybuchł gigantyczny skandal dopingowy. Jeżeli ktoś jeszcze ma złudzenia, że jakikolwiek sport nie bazuje na farmakologii – odsyłam do programu 14.25 z NRD (od połowy lat 60’ XX wieku do końca lat 80 XX wieku), gdzie nie podawano SAA tylko w żeglarstwie oraz w gimnastyce! Kolejny gigantyczny program dopingowy był związany z wyścigami kolarskimi – dotyczył np. Tour de France. Przez całe lata 90’ XX wieku i na początku XXI kolarze masowo nadużywali III generacji EPO, kortyzonu, hormonu wzrostu, testosteronu, przetaczania krwi i wielu innych zabronionych metod. Kolejna afera, która zatrzęsła sportem jest związana z BALCO – okazało się, iż „laboratorium” reaktywowało zapomniane środki farmakologiczne. Nikt nie badał pod ich kątem, więc długi czas czołowym sportowcom na świecie udawało się uniknąć „wpadki”.
Najnowsza afera dotyczy ciężarów i lat 2012-2016 – po powtórnej analizie próbek nową metodą (LTM, metabolity długotrwałe) zabrano sterty medali mistrzom i mistrzyniom olimpijskim, a niektórzy zawodnicy z 9 miejsca w tabeli wyników przesunęli się na trzecie, po latach otrzymując medal.
W BALCO produkowano:
- THG (Tetrahydrogestrinon),
- „the cream” (mieszanka testosteronu oraz epitestosteronu),
- Norbolethone (znany jako “the clean”),
- desoxymethyltestosterone (DMT, MADOL),
W połowie 2002 roku dr Don Catlin wykrył, iż do obrotu wrócił gracz znany od kilkudziesięciu lat. Gdy sprawa laboratorium BALCO wyszła na jaw, pięć olimpijskich medali (z 2000 r. w Sydney) straciła Marion Jones, zdyskwalifikowano również kilku innych znanych lekkoatletów (m.in. Dwaina Chambersa, Tima Montgomery’ego i kulomiota C.J. Huntera). W 2004 roku w Atenach zdyskwalifikowano (za nieudolną próbę uniknięcia kontroli antydopingowej) greckiego mistrza olimpijskiego w Sydney (na 200 m) Kostasa Kenterisa i jego rodaczkę Ekaterini Thanou (wicemistrzyni z 2000 r. na 100 m). Niedługo potem okazało się, że oboje również byli klientami BALCO.
W skandal z używaniem Genabolu zamieszana była także zawodniczka kolarstwa – Tammy Thomas. Zapłaciła za to wysoką cenę – obniżenie głosu, zarost na twarzy, dyskwalifikacja. Stosowała także testosteron. Jak donosi prasa, na goleniu twarzy w marcu 2002 roku złapał ją nawet kontroler USADA (amerykańskiej agencji antydopingowej) [5].
Szerzej o tym pisałem: http://potreningu.pl/articles/3368/niewykrywalny-doping
Norbolethone a konstytutywny receptor androstanu
W jednym z badań William S. Baldwin i wsp. [2] sprawdzono wpływ poszczególnych związków na CAR (konstytutywny receptor androstanu).
Ułożono je w kolejności od najsilniejszego odwrotnego agonisty.
dihydroandrosterone (DHA) > tetrahydrogestrinone (THG) > androstanol > norbolethone
CAR (konstytutywny receptor androstanu) to „sierocy” receptor jądrowy podobny do swojego kuzyna PXR; NR1I2 (pregnanu). Receptor sierocy to taki, dla którego nie udało się zidentyfikować naturalnych ligandów [3]. CAR jest głównym regulatorem fazy I, II I III działania enzymów i transporterów kluczowych dla usuwania steroidów, kwasów żółciowych i ksenobiotyków. Geny „detoksyfikacyjne” indukowane przez CAR to m.in. rodzina CYP (CYPs 1A, 2A, 2B, 2C, 3A). Krótkoterminowa aktywacja CAR stanowi mechanizm obronny organizmu przed ksenobiotykami i endobiotykami. Ale to nie wszystko, CAR stanowi kluczowy receptor dla indukowania skutków ubocznych wielu leków. Np. metabolit APAPU/Paracetamolu (N-Acetylo-p-benzochinonoimina; ang. N-acetyl-p-benzoquinone imine) jest związkiem hepato oraz nefrotoksycznym. Paracetamol odpowiada za połowę przypadków ostrej niewydolności wątroby (ang. Acute liver failure; ALF) w USA i UK [4]. Produkcja szkodliwego metabolitu APAPU jest bezpośrednio związana z aktywacją CAR. Myszy genetycznie pozbawione CAR nie są wrażliwe na skutki uboczne związane z podawaniem acetaminophenu [4]. Wpływ Norbolethonu może mieć w tym aspekcie daleko idące skutki – szczególnie, jeśli sportowiec spożywa leki typu Paracetamol
Typowe skutki uboczne stosowania Norbolethonu:
- toksyczność dla wątroby, C17 alfa alkilowany SAA,
- interakcje z lekami, mechanizm działania na CAR jako odwrotny agonista,
- aromatyzacja i wszelkie problemy z tym związane (retencja wody, zmiany w piersiach, odkładanie tłuszczu),
- wpływ na progesteron i wszelkie problemy z tym związane (np. zmiany w piersiach),
- silna wirylizacja u kobiet,
- zmiana profilu lipidowego krwi, wzrost LDL, spadek HDL, ryzyko dla serca i układu krążenia,
- zwiększenie się hematokrytu;
- zahamowanie produkcji testosteronu w jądrach, zablokowanie osi HPTA, wpływ na LH i FSH,
- zwiększenie wagi ciała,
- bezpłodność czasowa lub trwała,
- trądzik, tłusta cera [1].
Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.
Referencje:
- William Llewellyn’s „ANABOLICS 9-th edition”.
- William S. Baldwin “A Concentration Addition Model for the Activation of the Constitutive Androstane Receptor by Xenobiotic Mixtures” Toxicol Sci. 2009 Jan; 107(1): 93–105. Published online 2008 Oct 1. doi: 10.1093/toxsci/kfn206 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2735418/
- http://www.postepybiochemii.pl/pdf/2_2011/207-214.pdf
- “Mechanisms of Acetaminophen-Induced Liver Necrosis” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836803/
- http://www.usatoday.com/story/sports/cycling/2013/03/01/doping-scandal-haunts-tammy-thomas/1958053/