Dostępność: dobra
Podrabiany: średnio
Dla kobiet: może być
Dla początkujących: nie nadaje się
Dawkowanie: 25-50 mcg dziennie, czasem do 75-100 mcg dziennie (w medycynie nawet 100 – 175 mcg dziennie) [5]
Skutki uboczne: średnie lub poważne
Zastosowanie: redukcja
Okres półtrwania: 1-2 dni
Typowa długość cyklu: max do 6 tygodni
Aromatyzacja: nie
T3 jest jednym z preparatów, po który nie warto sięgać. Dlaczego? Zacznijmy od tego, iż rozregulowanie tarczycy prowadzi do ogólnoustrojowych problemów ze zdrowiem, które mogą odbić się piętnem na następne kilkanaście lat. W przypadku SAA i pochodnych dawki liczone są miligramach, T3 podaje się w mikrogramach (mcg). Istnieją dziesiątki badań na temat długotrwałego stosowania SAA, niektórzy zawodnicy kontynuują przygodę ze wspomaganiem przez 20-30 lat, T3 może dużo szybciej przynieść bolesne problemy zdrowotne. Do tej samej kategorii środków, po które nie warto sięgać należą DNP, clenbuterol czy insulina.
W warunkach fizjologicznych tarczyca wydziela 90 mcg T4 oraz 8 mcg T3. Podawana z zewnątrz „bomba” natychmiast blokuje, poprzez sprzężenie zwrotne, wydzielanie TSH. Zarówno stosowanie, jak i odstawienie T3 niesie ze sobą wiele komplikacji, więc to zabawa dla zaawansowanych.
T3 może nawet wywołać niewydolność serca, a typowe objawy będą przypominać nadczynność tarczycy i obejmują:
- katabolizm, rozpad mięśni,
- zwiększenie podstawowej przemiany materii,
- zwiększoną pojemność minutową serca,
- przyspieszenie akcji serca,
- zaburzenia rytmu serca,
- bóle wieńcowe,
- wzmożoną pobudliwość,
- utrata masy ciała,
- niepokój,
- bezsenność,
- drżenie drobnofaliste,
- nasilenie osteoporozy [2],
- możliwy jest związek z kontuzjami u sportowców, wpływ na syntezę kolagenu oraz jego katabolizm [6].
Ba, paradoksalnie T3 może pobudzać litogenezę w tkance tłuszczowej i wątrobie, choć z reguły przeważa lipoliza [2].
W literaturze znany jest przypadek kulturysty, który doznał gwałtownego rozpadu mięśni, który może prowadzić nawet do śmierci (ciężkie uszkodzenia nerek). Po kilku dniach terapii oral turinabolem, boldenonem, trenbolonem, clenbuterolem i T3 jego stan na tyle się pogorszył, iż wylądował w szpitalu. Dodać należy, iż oral turinabol i boldenone są dość łagodne, nawet przy długotrwałym stosowaniu. Winę za zaistniałe komplikacje obarczyć należy trenbolone, clenbuterol oraz T3. Takie połączenie może być, dosłownie, zabójcze.
Z kolei nawet znaczne przedawkowanie T4 (czyli lewotyroksyny) nie przynosi poważnych skutków zdrowotnych, mowa o dawkach od 1,2 do 15 mg [4]. Co nie powinno dziwić, gdyż w badaniach dawka T4 200-350 mcg dziennie była mniej efektywna niż 100 – 175 mcg dziennie T3.
Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.
Referencje:
- William Llewellyn’s „ANABOLICS 9-th edition”.
- „Farmakologia i toksykologia” E. Mutschler
- Ned Tijdschr Geneeskd. 2006 May 13;150(19):1077-80. [Rhabdomyolysis in a bodybuilder using steroids]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16733985
- Przegl Lek. 2015;72(9):472-4. [Acute poisoning with levothyroxine in own experience]. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26827570
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4980994/
- Spontaneous rupture of the long head of the biceps tendon in a woman with hypothyroidism: a case report https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4711054/