17[beta]-hydroxy-5[alpha]-androstano[3,2-c]pyrazole)

Dostępność: niska
Podrabiany: średnio
Dla kobiet: może być
Dla początkujących: może być
Dawkowanie:  20-30 mg dziennie mężczyźni, 5-10 mg kobiety
Skutki uboczne: małe lub średnie
Zastosowanie: redukcja, rekompozycja, siła
Okres półtrwania:  brak danych, zapewne godziny – analizując budowę związku.
Typowa długość cyklu: 5-6 tygodni
Aromatyzacja: nie

Charakterystyka Prostanozolu

Historia Prostanozolu zaczyna się około 1961 roku, gdy została opisana jego synteza i właściwości [2]. Posiada o wiele silniejsze właściwości anaboliczne w porównaniu do środków androgenicznych, co nie powinno dziwić, patrząc na budowę związku i jego pierwowzór czyli Winstrol. Prostanozol posiada podobne powinowactwo do SHBG jak testosteron. Z kolei wykazano niskie powinowactwo Prostanozolu do receptorów estrogenowych, progesteronu i glukokortykoidów. Znów, wcale nie powinno to dziwić, gdyż Prostanozol nadal jest pochodną Winstrolu (który jest pochodną DHT i nie aromatyzuje oraz nie wykazuje powinowactwo do receptora progesteronu). Prostanozol jest pozbawiony grupy C17, co sprawia, iż jego biodostępność jest znikoma. Przy kontakcie z wątrobą większość substancji aktywnej jest tracona. Teoretycznie, podobnie jak np. Andriol, Prostanozol powinien wchłaniać się poprzez układ limfatyczny. Stąd jego działanie może budzić wątpliwości, gdyż już system dostarczania substancji aktywnej pozostawia wiele do życzenia [1]. Nie jest podawana w otoczce tłuszczu, a to niweczy przyswajanie.

Prostanozol jako „suplementy diety”

Prostanozol to “bezpieczna” reinkarnacja Winstrolu. Był sprzedawany np. przez firmę ALRI (Prostanozol), Gaspari (Orastan-E ) czy też Anabolic Xtreme. Niestety, widać tutaj ten sam trend, który w przypadku Superdrolu przyniósł dziesiątki uszkodzeń wątroby oraz nerek osób, które uwierzyły, iż „suplementy” zawierające twardy doping są bezpieczne dla zdrowia. Obecnie identyczne zjawisko można zaobserwować w przypadku preparatów SARM – nie są przebadane ani dopuszczone do stosowania u ludzi, Enobosarm (GTx-024), Ostaryna/MK-2866 oraz S-22 dopiero są testowane na wąskiej grupie ludzi. Tymczasem w sklepach dostępne są dziesiątki preparatów mających wpływ na receptor androgenowy. Ich wpływu na zdrowie nie da się nawet oszacować. Niestety, w latach 90 XX wieku i pierwszej dekadzie XXI wieku nasycenie rynku środkami prohormonalnymi i suplementami „wzbogacanymi” sterydami anaboliczno-androgennymi miało istotne znaczenie. Bardzo często do produktów odchudzających dosypywano efedryny, kofeiny,  czasem nawet methylenedioxymethamphetamine (MDMA), amfetaminy i sibutraminy [3]. Wiele przypadków odnotowano u Gaspari Nutrition, w produkcie DETONATE znaleziono amfetaminę oraz jej kilka pochodnych (dane WADA) [4]. Badanie prowadzone w latach 2001-2002 na 634 produktach odchudzających z 13 różnych krajów aż 15% zawierało doping hormonalny. Od 2002 roku gęsto pojawiały się w „suplementach”: Metanabol, Winstrol, Boldenone, Oral Turinabol, Oxandrolone i inne substancje [4,5]. Nie były wykazywane na opakowaniu odżywki czy suplementu, zaś fama wystarczyła za całą reklamę danego preparatu. Nikt nie przejmował się zdrowiem. W efekcie nawet witamina C, multiwitaminy i magnez były skażone Winstrolem i Metanabolem. Od 2002 roku na rynku dostępne były Superdrol, Prostanozol, Androstatrienedione i inne „suplementy” (inne źródła podają, iż Prostanozol dostępny był dopiero od 2005 roku). Za sprzedawanie podobnych „suplementów” właściciele witryny bodybuilding.com zapłacili 7 mln dolarów kary.

Prostanozol – suplement diety czy twardy doping?

Amerykańska Agencja do Walki z Narkotykami (Drug Enforcement Administration) 23 listopada 2011 roku sklasyfikowała Prostanozol i Methasteron (Superdrol) jako sterydy anaboliczno-androgenne (grupa III) [2]. Jako takie pozostają pod ścisłym nadzorem, a w USA istnieją drakońskie kary za ich posiadanie i rozpowszechnianie.

Jak DEA klasyfikuje sterydy i prohormony?

  1. Substancja jest zbliżona do testosteronu budową chemiczną.
  2. Substancja jest zbliżona do testosteronu działaniem.
  3. Substancja nie jest estrogenem, progesteronem ani kortykosteroidem
  4. Substancja nie jest DHEA.

Prostanozol posiada pierścień (grupę) pirazolu przy 2 i 3 cząsteczce węgla, zastąpiono tam grupę keto-3, brakuje w nim również podwójnego wiązania pomiędzy czwartą i piątą cząsteczką węgla [2]. W związku z tym Prostanozol wyczerpał przesłanki do sklasyfikowania go jako SAA.

WADA dużo wcześniej ustaliła, iż sportowcom nie wolno stosować tej substancji ani pochodnych.

Typowe skutki uboczne stosowania prostanozolu:

  • „wysuszenie” stawów, przez brak aromatyzacji, ryzyko kontuzji,
  • zmiana profilu lipidowego krwi, wzrost LDL, spadek HDL, ryzyko dla serca i układu krążenia,
  • zwiększenie się hematokrytu; uwaga: zjawisko o wiele bardziej nasilone u mężczyzn w wieku powyżej 60 lat!
  • zahamowanie produkcji testosteronu w jądrach, zablokowanie osi HPTA, wpływ na LH i FSH,
  • zwiększenie wagi ciała,
  • bezpłodność czasowa lub trwała,
  • trądzik, tłusta cera,
  • wypadanie włosów, łysienie.

Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek  informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.

Referencje:

  1. William Llewellyn’s „ANABOLICS 9-th edition”.
  2. “Classification of two steroids, prostanozol and methasterone, as Schedule III anabolic steroids under the Controlled Substance Act. Final rule.” Fed Regist. 2012 Jul 30;77(146):44456-62. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22844688
  3. “Nutritional supplements cross-contaminated and faked with doping substances  J Mass Spectrom. 2008 Jul;43(7):892-902. doi: 10.1002/jms.1452. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18563865
  4. http://www.usada.org/supplement411/high-risk-list
  5. http://www.body-factory.pl/showthread.php?t=3029

ZOSTAW ODPOWIEDŹ