Methylstenbolone
2,17α-dimethyl-17β-hydroxy-5α-androst-1-en-3-one
2,17α-Dimethyl-5α-androsta-1-en-17β-ol-3-one
Dostępność: słaba
Podrabiany: średnio
Dla kobiet: nie, skutki uboczne
Dla początkujących: nie nadaje się
Dawkowanie: 10-30 mg dziennie
Skutki uboczne: średnie lub ciężkie, zależne od dawki i stosowania innych substancji
Zastosowanie: masa, siła
Okres półtrwania: rzekomo 9 h, ale nie znalazłem badań, na które powołują się autorzy stron internetowych. Z innych badań wynika, iż bliższy prawdy jest czas ~24 h [5]
Typowa długość cyklu: maksymalnie kilka tygodni
Aromatyzacja (wpływ na estrogeny): brak
Sposób podawania: tabletki
Wpływ na progesteron: raczej brak wpływu
Toksyczny dla wątroby: tak
Methylstenbolone – charakterystyka
Można powiedzieć, iż Methylstenbolone jest doustną wersją Stenbolonu acetate, który został opisany w 1961 r., zaś wprowadzony na rynek przez Schering AG. Źródłowy preparat to: 2-methyl-5α -androst-l-en-17b-ol-3-one [1]. Metylowany Stenbolone posiada nieco silniejszą aktywność androgenną w porównaniu do metylowanego testosteronu, a jest ponad 6-krotnie bardziej anaboliczny. W tym względzie jest około połowę słabszy od Madolu. Oczywiście, te syntetyczne wskaźniki nie zawsze znajdują przełożenie na rzeczywistość [7].
Metylowany Stenbolone to niestety kolejny “bezpieczny prohormon” – czyli silnie toksyczny steryd anaboliczno-androgenny, sprzedawany jako suplement diety. Budową przypomina Superdrol – i tu można by zamknąć temat, gdyż metylowany Masteron to jeden z najbardziej toksycznych dla wątroby środków, jaki był sprzedawany w serwisach aukcyjnych. Powoduje niezliczone powikłania, szerzej na ten temat w profilu Superdrolu: http://doping.pl/superdrol-methasteron-metylowany-masteron-metylowany-drostanolone/
Dla porównania Superdrol:
17β-Hydroxy-2α,17α-dimethyl-5α-androstane-3-one
oraz metylowany Stenbolone:
2,17α-Dimethyl-5α-androsta-1-en-17β-ol-3-one
Zresztą za handel “bezpiecznymi prohormonami” w USA nałożono kary sięgające wielu milionów dolarów, a w Polsce niejedna paczka z podejrzaną zawartością została przechwycona.
Cavalcanti Gde A. [5] – opisali “suplement diety” zawierający Methylstenbolone i mocno odradzają stosowanie podobnych wynalazków, z prostych względów: nikt nie wie jakie mogą być powikłania związane ze stosowaniem podobnego produktu. Brakuje danych toksykologicznych oraz nieznana jest farmakokinetyka i farmakodynamika takich „suplementów”. Z reguły są to pochodne testosteronu lub DHT, „odkurzone” stare sterydy anaboliczno-androgenne lub klasyczne SAA o nieco zmienionej strukturze. Metodą chromatografii gazowej połączonej ze spektrometrią masową zbadano metabolity Methylstenbolone.
Uzyskano:
- 2,17α-dimethyl-16ξ,17β-dihydroxy-5α-androst-1-en-3-one (S1),
- 2,17α-dimethyl-3α,16ξ,17β-trihydroxy-5α-androst-1-ene (S2).
Powyższe metabolity były wykrywalne nawet tydzień po pojedynczej dawce metylowanego Stenbolonu, podczas gdy niezmieniony środek był wykrywalny do 45h [5].
„Uszkodzenie nerek i wątroby po Super DMZ Rx 2.0”
26-latek, stosował przez 4 tygodnie Super DMZ Rx 2.0 (Blackstone Labs), 2 kapsułki dziennie. „Prohormon” zawiera 10 mg Methylstenbolonu (podobny do Superdrolu, budowa: 2,17α-Dimethyl-5α-androsta-1-en-17β-ol-3-one) oraz 10 mg dymethazine (zwykły Methasteron/Superdrol, w podwójnej cząsteczce; 17β-hydroxy-2α,17β-dimethyl-5α-androstan-3-one-azine). Po 3 tygodniach ściemniał mu mocz, nastąpiło odbarwienie stolca, po 4 tygodniach wystąpiła – żółtaczka cholestatyczna, ALAT/ALT (Aminotransferaza alaninowa) wyniósł 269 (sześciokrotne przekroczenie normy), aspAT/AST (Aminotransferaza asparaginianowa) 154 (norma do 45 IU/l), norma dla ALP była przekroczona dwukrotnie (cholestaza).
Poziom bilirubiny wynosił 19,3 mg/dl – wg książki „Testy laboratoryjne i badania diagnostyczne w medycynie” norma wynosi do 1,0 mg/dl, a więc jest to ponad 19 krotne przekroczenie normy.
Uwaga końcowa – cholestaza po uszkodzeniu wątroby może mieć utajony przebieg i zamanifestować się dopiero po 1-4 miesiącach od urazu, jak podają naukowcy, może być również opóźniona od 6 do 24 miesięcy!
Czy w środku opakowania znajduje się to, co powinno?
W jednym z badań wykazano, iż w opakowaniu zamiast witaminy B znajdował się metylowany Stenbolone oraz Methasteron (Superdrol) [6].
Z reguły podobne środki produkują „firmy” nieznanego pochodzenia, bo na opakowaniach można przeczytać niezwykłe „fakty”, np. iż produkt jest z „USA”. Jak to sprawdzić i nie dać się nabrać?
Jeśli producent twierdzi, iż produkt jest z USA, a tymczasem:
- brakuje fizycznego adresu producenta w Stanach Zjednoczonych, zarówno na
- opakowaniu produktu, jak i na oficjalnej stronie internetowej,
- domena internetowa jest zarejestrowana anonimowo, nie wiadomo przez kogo,
- brakuje numeru telefonu,
- produkty danej „firmy” nie istnieją w obrocie w USA, w żadnym sklepie,
- na polskim rynku „firma” funkcjonuje niszowo, w pojedynczych, dość podejrzanych witrynach,
- kod kreskowy na opakowaniu nie istnieje w żadnej bazie danych,
- wisienką na torcie jest ozdobienie produktu znanego jako Cardarine, Endurobol – czy też GW1516 logiem FDA. FDA (amerykańska Agencja Żywności i Leków) zajmuje się kontrolą żywności, suplementów i leków. Jakim cudem FDA może mieć coś wspólnego ze środkiem, który … nie został dopuszczony do obrotu, nie przeszedł badań i nie występuje w oficjalnym obrocie? To tak jakby na wódce widniała informacja, iż „produkt polecany przez Instytut Matki i Dziecka w żywieniu niemowląt”
- produkt posiada również logo GMP, a tymczasem kryteria, które musi spełnić firma są wygórowane i nikt nie słyszał o takim producencie,
to wniosek jest prosty. Przekręt. Wcale nie znaczy to, iż dany „wyrób” nie będzie działał. Ale nie należy się łudzić, iż ten produkt ma cokolwiek wspólnego z USA, poza ładnie umieszczoną flagą amerykańską na opakowaniu.
W przypadku „chińskich ziół odchudzających” w składzie mają być same naturalne produkty, a tymczasem znaleziono tam sporo składników pochodzenia farmakologicznego oraz zanieczyszczenia (np. sibutraminę, kofeinę, synefrynę, leki przeciwzapalne, metale ciężkie) [4]. Ba, zarządzający firmą Bayer HealthCare Pharmaceuticals bardzo by się zdziwili, ale … „produkują” na rynek w Tajlandii nielegalny Metanabol. Mało tego, na opakowaniu jako producent jest wyszczególniony „Bayer Schering Pharma AG” – tymczasem ta firma nie istnieje od 2011 roku! Schering został wykupiony przez Bayera w 2006 roku. Przez krótki czas funkcjonowała tymczasowa struktura pod nazwą Bayer Schering Pharma AG, ale … od 2011 roku mamy do czynienia z „Bayer HealthCare Pharmaceuticals”.
Kolejna perełka to Stanazolol produkowany rzekomo przez firmę VERMODJE. Wszystko byłoby dobrze – opakowanie wygląda jak oryginalne, jest kod kreskowy (fikcyjny, ale o to mniejsza). Jednakże panowie z „podziemnej fabryki” zapomnieli o jednym prostym fakcie, firma produkująca m.in. Winstrol, jako głównego kontaktu w ulotce informacyjnej nie dałaby darmowej poczty na … rosyjskim serwerze. Poza tym adres firmy nie zgadza się z tym rzeczywistym.
Zdrowego rozsądku życzę, wiele razy zdarzało się, iż produkty z czarnego rynku wywoływały nieprzewidziane komplikacje zdrowotne, np. infekcje, które zmuszały do wycinania mięśni pośladkowych po iniekcji zanieczyszczonego Trenbolonu.
Typowe skutki uboczne stosowania Methylstenbolonu:
- toksyczność dla wątroby, nawet w krótkich cyklach i małych dawkach,
- żółtaczka, zastój żółci,
- uszkodzenia nerek,
- „wysuszenie” stawów, przez brak aromatyzacji, ryzyko kontuzji,
- zmiana profilu lipidowego krwi, wzrost LDL, spadek HDL, ryzyko dla serca i układu krążenia,
- zwiększenie się hematokrytu,
- zahamowanie produkcji testosteronu w jądrach, zablokowanie osi HPTA, wpływ na LH i FSH,
- zwiększenie wagi ciała,
- bezpłodność czasowa lub trwała,
- trądzik, tłusta cera,
- wypadanie włosów, łysienie,
- bóle głowy.
Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.
Referencje:
- William Llewellyn’s „ANABOLICS 9-th edition”.
- “The incidence of anabolic steroid use among competitive bodybuilders”. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2621538 Tricker R
- “Metabolism of anabolic androgenic steroids” W. Schanzer
- HERVE REBIERE, PAULINE GUINOT, CORINNE CIVADE, PIERRE ANTOINE BONNET, ALAIN NICOLAS “Detection of hazardous weight-loss substances in adulterated slimming formulations using ultra-high-pressure liquid chromatography with diode-array detection
- Cavalcanti Gde A “Detection of designer steroid methylstenbolone in „nutritional supplement” using gas chromatography and tandem mass spectrometry: elucidation of its urinary metabolites.” Steroids. 2013 Feb;78(2):228-33. doi: 10.1016/j.steroids.2012.11.009. Epub 2012 Nov 29.
- Tran B., Spink D., Aldous K., Ahmad N. Detection and Identification of Anabolic Steroids in Over-the-counter Nutritional Supplements. Indianapolis: International Association for Food Protection; 2014.
- http://www.ironmagazine.com/2012/methylstenbolone-explained/