Madol (desoxymethyltestosterone), DMT

0

17alpha-methyl-5alpha-androst-2-en-17beta-ol
17a-methyl-etioallocholan-2-ene-17b-ol
17a-methyl-5a-androst-2-ene-17b-ol

Dostępność: znikoma
Podrabiany: rzadko
Dla kobiet: nie
Dla początkujących: nie nadaje się
Dawkowanie: 5-20 mg dziennie
Skutki uboczne: średnie lub duże, zależne od dawki
Zastosowanie: masa jakościowa, siła
Okres półtrwania: ~ 9 h
Typowa długość cyklu: kilka tygodni
Aromatyzacja: brak
Sposób podawania: tabletki
Progesteron: słabe powinowactwo do receptora [1]

Madol – charakterystyka

Madol jest prehistorycznym sterydem anaboliczno-androgennym, patent na niego uzyskano w 1961 roku [1]. Pierwszy raz opisany w 1963 roku. Nigdy nie dopuszczony do obrotu i stosowania u ludzi. Madol jest jedną z cudownych broni nielegalnego laboratorium BALCO. Pomimo zakazu stosowania SAA w sporcie są one jednymi z najchętniej nadużywanych substancji. Komisja Medyczna Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wciągnęła sterydy anaboliczno-androgenne na czarną listę dopiero w 1974 roku. Niektóre źródła podają jako kluczową datę 1976 rok. Już na początku lat 90 w sporcie wyczynowym rozpoczęto podawanie różnorakich substancji, które miały być niewykrywalne.

Madol wykryto m.in. w HALODROL-50 (GASPARI NUTRITON); dodatkowo zawierał lekko zmodyfikowany słynny steryd anaboliczno-androgenny opracowany na potrzeby sportowców z NRD (Oral Turinabol).

Na Madolu złapano np. zawodnika MMA. Alexander Crispima wpadł w 2007 roku, dostał karę 2500$ + zawieszenie,

Opisany już wcześniej Epistane (methylepithiostanol) może przekształcić się w desoxymethyltestosteron (Madol) lub niektórzy “producenci” umieszczają w opakowaniu EPI zwykły desoxymethyltestosteron.

Dla porównania:

Madol to: 17α-methyl5α-androst-2-en-17β-ol

Z kolei methylepithiostanol to:

17α-methyl-2,3-epithio-5α-androstane-17β-ol

W jednym z badań z 2009 roku stwierdzono, iż w produkcie EPISTANE (firmy IBE) miał znajdować się 17alpha-methyl-2alpha, 3alpha-epithio-5alpha-androstane-17beta-ol, a w rzeczywistości w środku były:

  • 17alpha-methyl-2beta,3beta-epithio-5alpha-androstane-17beta-ol,

  • desoxymethyltestosterone (MADOL).

Tak czy inaczej, podobny produkt działa, ale … kosztem zdrowia sportowca.

Skutki uboczne stosowania Madolu

Madol wykazuje silne powinowactwo do receptora androgenowego i słabe do progesteronowego. U szczurów w ciągu 12 dni „terapii” DMT nie wpływało znacząco na prostatę, zaś testosteron (propionat) – tak. Konkretnie badano wpływ obu substancji na PCNA (antygen jądrowy proliferujących komórek) [1]. Waga prostaty zwiększyła się tylko w grupie 1 mg testosteronu propionatu na kg masy ciała zwierzęcia. Nie odnotowano znaczącego zwiększenia masy serca, ani zmniejszenie masy pęcherzyków nasiennych w grupie DMT, z kolei testosteron miał wpływ na prostatę, pęcherzyki nasienne oraz mięśnie.

Madol w świetle statystyk dopingowych i BALCO

W 2012 roku wykryto 4500 przypadków dopingu (WADA) [2]. Z tego 50% dotyczyło używania sterydów anaboliczno-androgennych i podobnych substancji.

Podsumowując, na 4500 przypadków dopingu:

  • 2279 stanowiły sterydy anaboliczno-androgenne (w skrócie „SAA” i pochodne np. testosteron, Metanabol, Winstrol, Trenbolone, Norethandrolone, Oxabolone, Oxandrolone, Oxymesterone),

  • 697 stymulanty (Sibutramina, efedryna, pseudo-efedryna, adrenalina, Fentermina/Adipex, Adrafinil, Amfepramone, amfetamine, Amfetaminil, Amiphenazole, Benfluorex, Benzylpiperazine, Bromantan, Clobenzorex, cocaine),

  • 406 kannabinoidy (np. THC i syntetyki),

  • 365 glukortykosteroidy,

  • 322 diuretyki i maskowanie (np. diuretyki pętlowe, Acetazolamide, Amiloride, Bumetanide, Canrenone, Chlortalidone, etacrynic acid),

  • 181 hormony peptydowe (np. FG-4592; EPO, dEPO, CERA; hCG, LH, IGF-1, GH),

  • 131 agoniści beta2 (np. Clenbuterol, Salbutamol, Fenoterol),

  • 74 inhibitory aromatazy/modulatory/SERM/inhibitory miostatyny, np. środki antyestrogenowe (m.in. Clomid, Anastrazol/Arimidex); SERM (m.in. Tamoxifen, Toremifen); Agoniści receptora aktywowanego przez proliferatora peroksysomalnego (PPARδ) np. GW1516; agoniści osi PPARδ-AMP- kinaza białkowa aktywowana przez AMP (AMPK) np. AICAR,

  • 26 narkotyki (np. heroina, kokaina),

  • 5 alkohol,

  • 1 manipulowanie.

Źródło: dane WADA [2].

BALCO (ang. Bay Area Laboratory Co-operative) – było jednym z dostawców niewykrywalnego, nielegalnego dopingu dla sportowców klasy olimpijskiej. Jak w przypadku „niewykrywalnych” bombowców (np. B-2), myśliwców (np. F-22,F-35), precyzyjnych bombowców (np. F-117) – niewidzialność okazuje się … mało skuteczna. Sterydy robione na zamówienie (nawet o nieznanych metabolitach) okazały się podatne na współczesne metody wykrywania np. paszport biologiczny. W przypadku samolotów „niewidzialność” sprawdza się tylko dość daleko od systemów radiolokacyjnych.

W BALCO produkowano:

  • THG (Tetrahydrogestrinon),

  • the cream” (mieszanka testosteronu oraz Epitestosteronu),

  • Norbolethone (znany jako “the clean”),

  • desoxymethyltestosterone (DMT, Madol).

Madol – jako składnik „suplementów” diety

W 2009 roku FDA wysunęło oskarżenie pod adresem jednego z dostawców suplementów, związane z handlem niedozwolonymi lekami, co zakończyło się grzywną wynoszącą 125 000 dolarów USA. Dotyczyło to firmy Tribravus Enterprises, która w Kalifornii występowała pod nazwą IForce Nutrition. 5 maja 2011 roku sędzia B. Lynn Winmill określił trzyletni okres próbny, nałożył wspomnianą karę finansową oraz polecił wgląd w sprawozdania finansowe spółki, nakazał monitorowania oraz przeprowadzenie testów wszystkich produktów wypuszczanych na rynek przez Tribravus/IForce (pod kątem zawartości nielegalnych sterydów anaboliczno-androgennych).

Sprawa dotyczyła produktów:

  • 17aPheraFLEX (w istocie zawierał desoxymethyltestosterone, Madol, designer drug produkowany m.in. przez BALCO na potrzeby wyczynowych sportowców),

  • Dymethazine (wiadomo, zmodyfikowany Superdrol, metylowany Drostanolone/Masteron),

  • Methadrol (jak wyżej, w istocie zawierał zmodyfikowany Superdrol, metylowany Drostanolone/Masteron).

Wg akt procesowych handel nielegalnymi substancjami rozpoczął się w lipcu 2007 i trwał do 24 września 2009 roku. Ta sama firma zaliczyła w 2010 roku wpadkę z Reversitolem – miał być suplementem diety, w istocie zawierał Etioallochol-1,4-Diene-3,17-Dione; inhibitor aromatazy, ATD. W 2013 roku FDA wydało w prasie ostrzeżenie przed stosowaniem pewnego suplementu z witaminą B (w którym znaleziono Dimethazine oraz klasyczny Superdrol). To nie koniec historii, niedawno firma borykała się z FDA w związku z umieszczaniem w suplementach (produkcie Conquer) Beta-metylfenyletylaminy (βMePEA, BMPEA).

Madol jest niszowym środkiem o nieprzewidywalnych właściwościach. Czy warto go stosować? Na to pytanie nie ma odpowiedzi.

Administrator serwisu uznaje zjawisko dopingu i stosowania niedozwolonych substancji w sporcie, a także wbrew zaleceniom medycznym, za skrajnie naganne, nieuczciwe i niemoralne. Jakiekolwiek informacje zawarte w artykułach dotyczących dopingu i farmakologii nie mogą być traktowane ani służyć jako instruktaż. Treść artykułów przedstawia jedynie zebrane informacje dotyczące powyższego tematu. Stosowanie dopingu niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia oraz w wielu przypadkach nawet utraty życia.

Referencje:

  1. P. Diel, A. Friedel, H. Geyerc, M. Kamberd, U. Laudenbach-Leschowsky, W. Schanzer, M. Thevis, G. Vollmer, O. Zierau “Characterisation of the pharmacological profile of desoxymethyltestosterone (Madol), a steroid misused for doping”
  2. WADA. 2012 Anti-Doping Testing Figures Report. World Anti-Doping Agency, 2013

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *